Header

Sri Lanka Army

Defenders of the Nation

Inter Regiment Badminton Trophy 2017 Goes to SLAOC

The finals of the inter-regiment badminton tournament took place at Panagoda Indoor Stadium on Thursday (15). Major General Dananjith Karunarathna, Chief Field Engineer attended the prize-giving ceremony as the Chief Guest at the invitation of Brigadier D.T Gamage, Chairman, Army Badminton Association.

Sri Lanka Army Ordnance Corps (SLAOC) won the championship trophy and players of the Sri Lanka Light Infantry (SLLI) emerged runners-up in the men’s category.

The tournament, held for four days (June 12-15) at Panagoda Indoor Badminton Courts under 13 events was competed by both men’s and women’s teams of 11 Regiments of the Army. Here are the results of the winners and victorious teams;

Men’s Open Singles

Private T.H.R.P Kumara - Champion

Private Piyarathna - Runners-up

Men’s Open Doubles

Private T.H.R.P Kumara& Private D.G.W Madushanka - Champion

Lance Corporal P.A.P.U Kumara& Rifleman A.M Weerasinghe - Runners-up

Men’s Novices Singles

Private S.S.D Lakshitha - Champion

Rifleman K.A.H.D.N Jayasekara - Runners-up

Men’s Novices Doubles

Rifleman S.D.N.E Madubashitha & Rifleman K.A.H.D.N Jayasekara - Champion

Lieutenant R.A.D.M.D Senevirathna & Sapper C.N.S Fernando - Runners-up

Over 35Men’s Singles

Private K.K Hemantha - Champion

Major D.M.P Amarakoon - Runners-up

Over 35 Men’s Doubles

Colonel T.M Abeyrathna & Private K.K Hemantha - Champion

Lieutenant Colonel S.H.P.D Thilakarathna & Sergeant P.R.R Perera- Runners-up

Over 40 Men’s Singles

Major M.A.T Indika - Champion

Major M.N.K Kumara - Runners-up

Over 40 Men’s Doubles

Lieutenant Colonel S.H.P.D Thilakarathna & Sapper H.L.C.A De Silva- Champion

Brigadier D.T Gamage & Major D.K.S.M Kariyawasam - Runners-up

Over 50 Men’s Singles

Colonel P.S Thilakarathna - Champion

Brigadier D.T Gamage - Runners-up

Over 50 Men’s Doubles

Major General K.R.P Rowel & Colonel P.S Thilakarathna - Champion

Brigadier D.T Gamage & Brigadier W.A Ariyarathna - Runners-up

Women’s Open Singles

Private Y.S Wedamulla - Champion

Private K.D.A.C.M Nandasiri - Runners-up

Women’s Open Doubles

Private Y.S Wedamulla &Private K.D.A.C.M Nandasiri - Champion

Private M.H.M.P.A Kumari & Private K.H.Y De Silva - Runners-up

Men’s Winner Team - SLAOC

Lieutenant Colonel R.A Krishantha

Private T.H.R.P Kumara

Private P.W.O Madushanka

Private M.D.S.L Piyarathna

Private N.H.C Lakmal

Private K.H.S.D Silva

Men’s Runners-up Team - SLLI

Lance Corporal W.G.M.D.S Rajakaruna

Lance Corporal W.M.R.R Wanigasinghe

Private T.H Dilshan

Private M.A.T Nishshanka

Private M.R.H Zoysa

Private K.C Minimuthu