Header

Sri Lanka Army

Defenders of the Nation

27th January 2017 23:21:31 Hours

‘Colours’ Awarded to Army Achievers in Dignified Ceremony at Nelum Pokuna

One more most enthusiastic and prestigious project of the Sri Lanka Army, ‘Colours Night - 2016’ that recognizes and acclaims exceptional skills of Army sportsmen and women, glittered in the Nelum Pokuna auditorium Friday (27) evening in the presence of a gathering of distinguished invitees, including the Minister of Sports, Defence Secretary, Secretary to State Ministry of Defence, Chief of Defence Staff, Commander of the Army, Commander of the Navy and Commander of the Air Force.

A representative group of those Army sportsmen and women who excelled at formation, inter-regiment, regimental, defence services, national and international levels in the years 2015 & 2016, received laurels and were felicitated during the mammoth and colourful ceremony that included a variety of cultural feats of high standards.

During the ceremony at Nelum Pokuna, a selected representative crowd of 100 achievers who have earned Gold, Silver and Bronze medals representing 34 fields of sports, received laurels and the remainder is to be distributed later at regimental level ‘Colours Nights’.

During the first leg of the awarding ceremony, Best Para Sportsman, Best Sportsman and Best Sportswoman in the years 2015 and 2016 were awarded laurels and cash awards of Rs. 1 million each by the day’s Chief Guest, Hon. Minister of Sports Dayasiri Jayasekera (MP) after he was accompanied by the Commander of the Army Lieutenant General Crishanthe De Silva to the stage.

Afterwards, two athletes, Mrs Susanthika Jayasinghe and Warrant Officer II, U.P Pradeep Sanjaya invited to the stage were presented with laurels in recognition of their outstanding performances in athletics. Cash awards of Rs. 5 lakhs each were awarded to Mrs Susanthika Jayasinghe and Warrant Officer II, U.P Pradeep Sanjaya.

Lighting of the traditional oil lamp, observance of a two-minute silence in honour of fallen War Heroes, recital of the Army song, followed by eye-catching entertaining cultural and dancing feats, coloured the evening and added a flavour of magnificence and dignity.

The day’s Chief Guest, together with the Commander of the Army posed for a group photograph with best achievers before the Minister of Sports, got off from the stage.

The same ceremony saw the renowned Sri Lankan cricketer, Warrant Officer II S. Prasanna and Corporal M.P Pathirana hailed on the occasion as the Best Sportsman (2016/2015) and Private I.E Senanayake, Corporal N.G Rajasekera awarded as the Best Sportswoman (2016/2015) respectively while the Sergeant H.M.D.P Herath and Sergeant Y.P.A.P Jayalath were awarded Colours for their multiple skills in Para Sports events, both at home and abroad.

The ceremony covered award of colours to those excelled in Archery, Athletics, Badminton, Baseball, Basketball, Billiard & Snooker, Carrom, Boxing, Cricket, Cycling, Elle, Gymnastics, Netball, Para Games, Handball, Hockey, Judo, Kabadi, Karate, Motor Sports, Weight-Lifting, Power-Lifting and Body Building, Rowing, Shooting, Soccer, Squash, Swimming & Water Polo, Parachuting, Rugby Football, Tennis, Table Tennis, Taekwondo, Wrestling, Wushu and Volleyball.

Secretary to Ministry of Defence, Secretary to State Ministry of Defence, Chief of Defence Staff and Commander of the Army also joined in to award Colours to the achievers.

Director General Sports, Sports Ministry officials, senior Army officers and spouses, retired senior officers, relatives of laureates, sportsmen/women and a large gathering of distinguished invitees were present in the event.

The achievers are as follows;

In year 2015

S/N Game Rank Name Regiment
1. Archery Private K.A.S Shashipaba Sri Lanka Army Women’s Corps
2. Athletics 2/Lieutenant R.P.W.L Dayarathna Sri Lanka Light Infantry
3. Athletics Corporal M.G.A Premakumara Gamunu Watch
4. Athletics Lance Corporal H.K.K Kumarage Sri Lanka Electrical and Mechanical Engineers
5. Athletics Corporal N.G Rajasekara Sri Lanka Army Women’s Corps
6. Athletics Private H.L.N.D Lekamge Sri Lanka Army Women’s Corps
7. Badminton Private P.W.O Madushanka Sri Lanka Army Ordnance Corps
8. Basketball Private H.M.T Chandima Sri Lanka Army Women’s Corps
9. Baseball Lance Corporal H.M.C Dumith Kumara Sri Lanka Electrical and Mechanical Engineers
10. Baseball Recruit K.K Tharaka Gamunu Watch
11. Boxing Lance Corporal M.V.I.R.S Bandara Corps of Engineer Services
12. Billiard & Snooker Sergeant S.G Susantha Wickrma Corps of Engineer Services
13. Cricket Private S.P Weerasinghe Sri Lanka Army Service Corps
14. Cricket Private M.D.N Hansika Sri Lanka Army Women’s Corps
15. Cycling Lance Corporal H.A.D.G Pushpakumara Sri Lanka Army Service Corps
16. Para Athletics Sergeant Y.P.A.P Jayalath Commando Regiment
17. Wheel Chair Tennis Corporal R.A.L.S Ranaweera Gajaba Regiment
18. Wheel Chair Tennis Lance Bombardier D.S.R Dharmasena Sri Lanka Artillery
19. Elle Lance Corporal W.D Chathuranga Sri Lanka Signals Corps
20. Elle Lance Corporal M.A.S.D Kumara Sri Lanka National Guard
21. Gymnastic Lance Corporal H.M.A.K.G.D.K Herath Sri Lanka Sinha Regiment
22. Hockey Private V.H.K.H Thilakasiri Sri Lanka Army Service Corps
23. Hockey Private M.J.A.P Upeksha Sri Lanka Army Women’s Corps
24. Karate Lance Corporal W.R.S Fonseka Sri Lanka Engineers
25. Karate Lance Corporal N.G Lal Kumara Sri Lanka Sinha Regiment
26. Karate Private K.D.R.J Appuhamy Gajaba Regiment
27. Karate Private K.W.M.R.A.H Bandara Sri Lanka Army Women’s Corps
28. Motor Sports Lance Corporal H.M.J.S Premarathna Vijayabahu Infantry Regiment
29. Weight Lifting Lance Bombardier A.G.S Abewickrama Sri Lanka Artillery
30. Power Lifting Lance Corporal W.D.G.S Wickramarathna Sri Lanka Army General Service Corps
31. Rugby Football Private H.A.N.D Munasinghe Sri Lanka Army Women’s Corps
32. Rowing Lance Corporal T.A.N Somarathna Sri Lanka Armoured Corps
33. Rowing Lance Corporal P.P.T.S Weerasinghe Sri Lanka Corps of Military Police
34. Shooting Brigadier D.S.D Welikala Sri Lanka Sinha Regiment
35. Shooting Major C.S Rathnayaka Sri Lanka Army Service Corps
36. Shooting Corporal M.P Pathirana Sri Lanka Engineers
37. Shooting Private A.I.D.E Kulathunga Sri Lanka Army Women’s Corps
38. Soccer Private N Madushani Sri Lanka Army Women’s Corps
39. Swimming and Water Polo Lance Corporal T.H.K.S.I De Silva Sri Lanka Sinha Regiment
40. Swimming and Water Polo Lance Corporal T.M.C.L Jayasinghe Sri Lanka Corps of Military Police
41. Table Tennis Captain S.K Liyanage Sri Lanka Signals Corps
42. Taekwondo Sergeant H.M.A Karunarathna Sri Lanka Army General Service Corps
43. Volleyball Private H.L Senarathna Sri Lanka Army Women’s Corps
44. Wrestling Private S.M.A.P Senarathna Sri Lanka Army Women’s Corps
45. Wrestling Lance Corporal D.P.C Piyathissa Sri Lanka Engineers
46. Wrestling Lance Corporal W.S.C Fernando Sri Lanka Sinha Regiment
47. Wushu Lance Corporal R.P.N Madusanka Sri Lanka Sinha Regiment
48. Wushu Lance Corporal N.H Sampath Sri Lanka Sinha Regiment
49. Wushu Lance Corporal K.W.A.N Shanika Sri Lanka Corps of Military Police
50. Wushu Private G.M.L Udayangika Sri Lanka Army Women’s Corps

In year 2016

S/N Game Rank Name Regiment
1. Archery Private R.D.Y Thamodani Sri Lanka Army Women’s Corps
2. Athletic Lance Corporal H.E.M.I.G Herath Sri Lanka Electrical and Mechanical Engineers
3. Athletic Recruit W.K.H Eesan Sri Lanka Artillery
4. Athletic Craftsman A.L.M Ashrof Sri Lanka Electrical and Mechanical Engineers
5. Athletic Private M.A.S.S Jayathilaka Sri Lanka Army Women’s Corps
6. Athletic Lance Corporal W.V.L Sugandhi Sri Lanka Army Women’s Corps
7. Athletic Private U.V.K Madhirika Sri Lanka Army Women’s Corps
8. Badminton Colonel P.S Thilakarathna Sri Lanka Army Medical Corps
9. Basketball Lance Corporal T.M.A Suwaris Sri Lanka Army General Service Corps
10. Baseball Gunner M.K.G.T Wijesinghe Sri Lanka Artillery
11. Billiard & Snooker Lance Corporal M.M Mubeen Corps of Engineer Services
12. Boxing Corporal W.R.T Weerakkodi Sri Lanka Army Service Corps
13. Boxing Gunner J.P.N.N Jayaweera Sri Lanka Artillery
14. Carrom Signalman M.S Kalaldeen Sri Lanka Signals Corps
15. Cricket Lance Corporal A.J.C De Silva Sri Lanka Army Ordnance Corps
16. Cycling Lance Corporal R.T.C Dayananda Sri Lanka Electrical and Mechanical Engineers
17. Gymnastic Private H.M.A.K Dissanayake Gajaba Regiment
18. Handball Private K.D Padmakumara Sri Lanka Army Ordnance Corps
19. Hockey Corporal M.G.H.P.K Dharmarathna Engineer Services Regiment
20. Judo Lance Corporal T.G.R Madusanka Sri Lanka Electrical and Mechanical Engineers
21. Kabaddi Corporal A.P.G.M Chathuranga Sri Lanka Army General Service Corps
22. Kabaddi Private W.M.N.D Wijethunga Sri Lanka Army Women’s Corps
23. Karate Lance Corporal M.D.S Wimalasiri Sri Lanka Corps of Military Police
24. Karate Lance Corporal D.M Sarathkumara Sri Lanka Sinha Regiment
25. Motor Sport Gunner T.K.R.N.S Kumara Sri Lanka Artillery
26. Netball Private J.K.K.P Jayaweera Sri Lanka Army Women’s Corps
27. Parachute Lieutenant Colonel N.P Hettiarachchi Commando Regiment
28. Para Archery Corporal M.G.S Bandara Sri Lanka Light Infantry
29. Para Athletic Warrant Officer II A.P.K Hettiarachchi Gamunu Watch
30. Para Athletic Sergeant H.A.C.S Hettiarachchi Vijayabahu Infantry Regiment
31. Para Athletic Sergeant H.M.D.P Herath Gajaba Regiment
32. Para Athletic Lance Corporal K.G.G Ekanayake Sri Lanka Light Infantry
33. Wheel Chair Tennis Corporal D.M Gamini Gamunu Watch
34. Bodybuilding Private T.N.U.K Thennakoon Sri Lanka Army General Service Corps
35. Rugby Corporal M.A Karunaratne Gamunu Watch
36. Rowing Lance Corporal E.P.N Prasad Sri Lanka Corps of Military Police
37. Rowing Private P.G.S.C Karunarathne Mechanized Infantry Regiment
38. Shooting Captain P.K.J.S Gayanga Sri Lanka Sinha Regiment
39. Swimming & Water Polo Lance Corporal W Vimal Kumara Sri Lanka Army Service Corps
40. Swimming & Water Polo Private T.W Ganegoda Sri Lanka Army Women’s Corps
41. Swimming & Water Polo Private I.E Senanayake Sri Lanka Army Women’s Corps
42. Squash Lieutenant Colonel S.H.P.D Tilakarathna Sri Lanka Signals Corps
43. Table Tennis Recruit E.D Warushavithana Sri Lanka Signals Corps
44. Taekwondo Private K.S Sanjaya Bandara Sri Lanka Army Service Corps
45. Tennis Corporal M.D.L Fernando Vijayabahu Infantry Regiment
46. Volleyball Private W.D.S Fernando Sri Lanka Army General Service Corps
47. Volleyball Recruit K.T.W Perera Sri Lanka Army Women’s Corps
48. Wrestling Rifleman P.D.N Pradeep Kumara Sri Lanka Sinha Regiment
49. Wushu Bombardier R.C Rathnasiri Sri Lanka Artillery
50. Wushu Lance Corporal H.V.A Nishantha Sri Lanka Signals Corps